Hepsi Fan Club™

yönetim

Hepsi Fan Club™


 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Forumumuza Hoşgeldiniz....   
Hoşgeldiniz
Foruma Hoşgeldiniz!Tüm bölümlerimizi görmek,sağ tıklamak,konu açmak,mesaj yazmak,link ve resimleri görmek ve diğer tüm ayrıcalıklarımızdan yararlanmak için ÜYE OLUNUZ.. ;) BU KUTU GİRİŞ YAPINCA KAYBOLACAKTIR!

Paylaş | 
 

 Dans Türleri

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
'asLdnz.*
Moderatör
Moderatör
avatar

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1655
Kadın
<b>Yaş</b> Yaş : 23
<b>Doğum tarihi</b> Doğum tarihi : 16/08/94
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 24/06/09
<b>Takımım</b> Takımım : Fenerbahçe

MesajKonu: Dans Türleri   C.tesi 24 Tem. 2010, 14:11

Latin Dansları
Çaça
: 40`lı yılların Afrika kaynaklı Amerikan dansı.


Amerikan Stil Cha Cha
Amerikan stil cha cha 1950 sonları ile 1960 başlarında populer olmaya başladı. Bir Cuba dansı olarak, enerjik bir tempoya sahiptir. İngilizler tarafından geliştirilen enternasyonal Cha Cha dan farkı, dansın sol ayakla öne başlaması ve elemetlerinin farklı olarak adlandırılmasıdır.


Enternasyonal Stil Cha Cha
Amerikan cha cha da bahsedildiği gibi, bu cha cha Avrupa`da yapılmakta olup İngilizler tarafından geliştirilmiştir. Bu stil yarışmalarda yer aldığı için kuralları ve elementleri farklıdır. Ritm vurgusu birinci sayıyla belirlenmekte olup diğer cha cha dan ayıran önemli özelliğidir.

Rumba: Küba kaynaklı, slow nitelikli tek Latin dansı.
Amerikan Stil Rumba: Rumba`nın orijininde bir Afro-Cuban saray dansı olduğu söylenmektedir.
Ritm yapısı yavaş olup boleroya benzer. Bir Cuba dansı olan rumba çok populer olup önemli özelliği ve diğer rumba`dan ayıran özelliği "Bax" diye adlandırılan bir başlangıç fügürünün olmasıdır. Bir çok elementi cha cha ile ortaktır.


Enternasyonal Stil Rumba
Bu stil rumba yarışmalarda görülen stildir. Profesyoneller tarafından bütün Latin danslarının en klasiği olarak kabullenilir. Latinveya Cuban motion diye adlandırılan kalça ve vücut hareketi en belirgin özelliğidir. Ritm vurgusu dört sayısında olup çok romantik bir danstır.


Salsa: Küba kaynaklı, coşkulu ve neşeli bir dans.Salsa`yı eski Mambo olarak adlandırmak doğru olur. Çünkü hem müziği hem de dansı pek farklı değildir. Salsa`nın orijini Portorika olmasına rağmen, Küba ve Kolombiya gibi diğer Orta Amerika ülkelerinde de çok yapılmakta olup, hatta günümüzde bu ülkelerin farklı stilleri bile gelişmiştir. Salsanın en önemli özelliği erotik ve kıvrak kalça hareketlerine sahip olmasıdır.Doğaçlamaya açık ve basit bir hareket yapısının olması dansa çok yaygınbir populerite kazandırmıştır. Salsa müziğine uyabilen herkes bu dansı yapabilir. Ancak yine de temel (Latin Motion) olarak adlandırılan vücut hareketlerini bilmek gerekir.

Merengue: Dominik Adaları`ndan çıkan bir Latin dansı.Çok hareketli ve kolay bir hareket yapısına sahip olan merengue, Dominikan Cumhuriyeti ile Haiti`de yapılan çok populer bir Latin dansıdır. Salsa gibi bu dans da kıvrak kalça hareketleriyle tanınır. Doğaçlamaya açık olması nedeniyle günümüzde çok gelişmiştir. Özellikle kulüplerde çok yapılan, 2 tartımlı kolay bir müzik yapısına sahiptir. Diğer danslardan esinlenilen hareketlerden dolayı geniş bir hareket dağarcığına sahiptir.


Samba: Brezilya kökenli, kalça hareketine dayalı bir dans.Samba Brezilya`nın milli dansı olark bilinir. Çok populer olması, canlı ve enerjik bir ritm yapısının yanısıra, kıvrak kalça hareketlerinden
kaynaklanmaktadır. Ancak sokakta yapılan bu karnaval samba stili salonlarda yapılan ve bir yarışma dansı olan samba`dan farklıdır. Samba dans çizgisi (saatin aksi yönü) yönünde ilerleyen yürümeli (progrressive) bir danstır. Yani dans anında sürekli yer değiştirilir. Ritm vurgusu iki ile dört sayısındadır.

Swing
Bir Amerikan dansı olan Swing ailesi çok geniştir. East Coast Swing, West Coast Swing, Triple Swing, Charliston, Lindy-Hop, Jitterbug, etc. Böylece 7 veya 8 çeşit swing dansı bulunmaktadır. Bütün bu danslarda ortak olan ve ağırlık transferinin yapıldığı belirgin bir yaylanma (rocking) hareketi vardır. Ritm yapısı genellikle 6 tartımlı olup 8 tartımlı hareket kombinasyonu da çoktur.

Paso Doble: ispanyol kökenli, `matador` dansı.

Jive: Gençlerin dansı; cıvıl cıvıl çocuksu.Jive enternasyonel stil yarışma danslarından biridir. 1930`larda yapılan swing müziğinden esinlenilerek yaratılan bir dans olmasına rağmen, 1940`larda İngilizler tarafından Latin tekniğinde geliştirilmiş olup, yine Latin dansı olarak,yarışmalardaki yerini almıştır. Özünde 6 tartımlı olan hareketler 4/4 tartım olarak değiştirilmiş, 8 tartımlı ritm yapısıyla dans edilmektedir. Çok hareketli, kıvrak ve hızlı bir temposu vardır.

Salon Dansları
Slow Vals: Avrupa saray kökenli, romantik dans.Bu valse İngiliz valsi de denir. İsminden de anlaşıldığı gibi yavaş tempoda oynanan bir valstir. Viyana valsinin klasik yapısına karşın daha çok gelişmiş ve değişik elementleri bulunan bir danstır. Hem Amerikan hem de Enternasyonal stilde yapılır. Amerikan stilin farkı "Box" diye adlandırılan bir figürüle başlamasıdır. Diğer birçok elementi benzerdir.Slow vals ¾`lük tartımla oynanan yavaş ve romantik bir yapıya sahiptir.Yarışmalarda standart ve modern kategoride yer alır

Viyana Valsi: Figürleri daha etkileyici bir vals.Viyana valsi yaklaşık 400 yıl kadar önce orta Avrupa`da doğmuş klasik bir saray dansıdır. Hızlı bir tempoya sahip olan viyana valsi ¾`lük bir tartımla oynanır. Hızlı ve kayar gibi yapılan dönüşleri en belirgin özelliğdir. Günümüzde dansa değişik hareketler eklenerek geliştirilmiştir. Viyana valsi aynı zamanda, standart kategoride yer alan bir yarışma dansıdır.


Arjantin Tango
Arjantin tangonun gelişimine bakıldığı zaman kökeninin Afrika ülkelerine kadar dayandığı görülmektedir. Ancak, 1800`lü yıllarda Arjantin`in başkenti olan Boinesaires yakınlarında bir liman kentinde başladığı söylenmektedir. Özünde bir sokak dansı olarak erkekler tarafından oynanan tango, erkekler arasında ki üstünlğün ve güç dengesinin bir anlatımıdır. Dolayısıyla dansın teması ölüm, acı, hüzün ve hırs doludur. Tango bir sokak dansı olması nedeniyle, daha sonraları sokak kadınları ile yapılmaya başlanmış böylece erotik bir populerite dekazanmıştır. Bu nedenle de, dönem dönem değişik yönetimler tarafından defalarca yasaklanmış ve uygulama alanı kısıtlanmıştır. Tangonun uluslararası bir populerite kazanması Avrupa ile olan tanışıklığından sonra başlar; özellikle, Fransa`da çok yaygınlaştıktan sonra, Arjantin`de de yeni bir popularite ve kültürel bir değer kazanır. 1930`lardan sonra tekrar yaygınlaşan tango günümüzde altın devrini
yaşamaktadır.Doğaçlama ve yaratıya açık olması, Arjantin tangoya sonu gelmeyen bir gelişme özgürlüğü kazandırmıştır. Salon stili, Milonga, Vals etc. gibi değişik stilleri olan Arjantin tango Amerikan ve enternasyonal stil tangoların da orijinidir.

Foxtrott: Avrupa kökenli hızlı bir dans.

Ouick Step: Amerika doğumlu, ayakların konuştuğu bir dans. Modern
Dans
Klasik balenin cazla evliliğinden doğan, figür kalıplarından kurtulmuş, vücudun müzik ritmine rahat ve özgür uyumuna dayalı bir dans.

Flamenko
Flamenko İspanyol folklorunun en çarpıcı danslarından biri. Endülüs kökenli, sert figürlü, tek, çift ve toplu olarak yapılabilen bir dans. Sirtaki Yaşamın Grek yorumu. Hüzünlerin, sevinçlerin, acıların ve düş kırıklıklarının bir ifadesi.


Oryantal
Oryantal Kökeni eski Mısır`a kadar dayanan, Ortadoğu`nun kadınlara özgü en kıvrak ve seksi dansı.


Jazz ve Hip-Hop
Jazz dansının still alanı çok geniştir. Broadway show stilindenbu konuda ekol olmuş Katerin Dunham gibi isimlerin geliştirdiği geleneksel Afro-Heitien stile kadar bir çok çeşidi bulunmaktadır. Jazz
müziğinin özelliği dansa da yansımaktadır. Hip-Hop, Funk Srteet Funk gibi free stil danslar jazz dan esinlenilerek yartılmıştır. Hip-Hop dansı MTV programlarında Michael Jackson, gibi ünlü şarkıcıların kliplerine koydukları danslar nedeniyle günümüzde çok popularite kazanmıştır. Özellile gençler arasında çok yapılmaktadır.

_______________________

. . .Aşk böyle bişey Aşığım . .


MC
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
яosaLié
Moderatör
Moderatör
avatar

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1970
Kadın
<b>Yaş</b> Yaş : 20
<b>Doğum tarihi</b> Doğum tarihi : 09/03/98
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 09/02/10
<b>Uyarı Seviyesi</b> Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok
<b>Takımım</b> Takımım : Galatasaray

MesajKonu: Geri: Dans Türleri   C.tesi 24 Tem. 2010, 16:54

Sağol canım Very Happy

_______________________


Unutuldum mu ne? (:
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
'asLdnz.*
Moderatör
Moderatör
avatar

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1655
Kadın
<b>Yaş</b> Yaş : 23
<b>Doğum tarihi</b> Doğum tarihi : 16/08/94
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 24/06/09
<b>Takımım</b> Takımım : Fenerbahçe

MesajKonu: Geri: Dans Türleri   C.tesi 24 Tem. 2010, 19:01

Rica ederim Smile

_______________________

. . .Aşk böyle bişey Aşığım . .


MC
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
|meRve'cK|
SüperModeratör
SüperModeratör
avatar

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1688
Kadın
<b>Yaş</b> Yaş : 23
<b>Doğum tarihi</b> Doğum tarihi : 23/11/94
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 02/07/09
<b>Uyarı Seviyesi</b> Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok
<b>Takımım</b> Takımım : Beşiktaş

MesajKonu: Geri: Dans Türleri   C.tesi 18 Eyl. 2010, 20:49

Teşekkürler Smile

_______________________


___
__
_
Adam Brody
,,,

Herkes hayrandı o gülüşüne bense bir başka

~
Geçer dediklerimi geçirdim...
Biter dediklerimi bitirdim...
Nefret ettiklerimi sildim,geçtim...
Geride bıraktıklarım hesap
sormaya kalkmasın o yüzden bana...
Farkında olduğum için var oldunuz...
Vazgeçtiğim için bugün yoksunuz..
~
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Dans Türleri
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Vadideki Zambak ~ Balzac

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Hepsi Fan Club™  :: Müzik&Eğlence :: Dans-
Buraya geçin: