Hepsi Fan Club™

yönetim

Hepsi Fan Club™


 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Forumumuza Hoşgeldiniz....   
Hoşgeldiniz
Foruma Hoşgeldiniz!Tüm bölümlerimizi görmek,sağ tıklamak,konu açmak,mesaj yazmak,link ve resimleri görmek ve diğer tüm ayrıcalıklarımızdan yararlanmak için ÜYE OLUNUZ.. ;) BU KUTU GİRİŞ YAPINCA KAYBOLACAKTIR!

Paylaş | 
 

 Suyun CanLıLar İçin Önem~BiyoLoji-Fen ve Tek.

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Heps[İ]rem
GirişimciÜye
GirişimciÜye
avatar

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 129
Kadın
<b>Yaş</b> Yaş : 24
<b>Doğum tarihi</b> Doğum tarihi : 01/08/93
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 24/07/09
<b>Takımım</b> Takımım : Fenerbahçe

MesajKonu: Suyun CanLıLar İçin Önem~BiyoLoji-Fen ve Tek.   Cuma 24 Tem. 2009, 19:30

SUYUN CANLILAR İÇİN ÖNEMİSu, canlılar için vazgeçilmez bir kaynaktır. Su olmazsa yaşam da olmaz. 24 saat içinde en fazla gereksinim duyduğumuz kaynaklardan biri sudur.Su nasıl oluşur?

Su nasıl oluşur denince aklımıza gelmesi gereken ilk terim su kaynaklarıdır.

Su Kaynakları :

1.Okyanuslar

2.Akarsular

3.Denizler

4.Göller

5.Dereler

6.Çaylar

7.Yağmur

8.Yeraltı su kaynakları

Su Çevrimi Nedir?

Su çevrimi yeryüzünde, yeraltında ve atmosferde suyun mevcudiyetini ve hareketlerini tasvir eder. Dünyadaki su devamlı hareket halindedir; buz halden sıvı hale, sıvı halden buhar haline ve tekrar sıvı hale dönen suyun bu hareketi süreklilik arz eder. Su çevrimi milyonlarca yıldır devam etmekte olup hayatın mevcudiyeti buna dayanır. Susuz bir hayat dayanılmaz olurdu.
Su çevrimini harekete geçiren güneş, okyanuslardaki suyu ısıtır, ısınan su da atmosfere buharlaşır. Yükselen hava akımları, su buharını atmosfer içinde yukarıya kadar taşır, orada bulunan daha soğuk hava bulutlar içinde yoğunlaşmaya sebep olur. Hava akımları, bulutları dünya çevresinde hareket ettirir, bulut zerreleri bir araya gelip büyürler ve yağış olarak gökyüzünden düşerler.SUYUN CANLILAR İÇİN ÖNEMİ
Onunla var oluyoruz, onunla temizleniyoruz, onunla eğleniyoruz, onsuz yapamıyoruz. Varlığımızın ana yapı taşlarından, yaşamak için muhtaç olduğumuz, yaşamımızın hemen her yerinde kullandığımız SU. Bize can veren, umut, neşe, şifa veren, coşturan, duygulandıran, dinlendiren, sakinleştiren ve bazen de korkutup ürküten SU… Besleyen, büyüten, güzelleştiren, söndüren, öldüren, yok eden SU…Su bütün canlılar için yaşam kaynağıdır. Susuz bir yaşam olanaksızdır. İnsanlar kişisel bakımlarını yapabilmek, çevrelerini temizleyebilmek, kısacası sağlıklı yaşayabilmek için suya gereksinim duyarlar.Susuz ortamda bitkilerin yetişmesi imkansızdır. Topraktaki tohumun yeşermesi, büyümesi için ısı, ışık ve suya ihtiyacı vardır.

“Su Dünyası” isimli dergide yer alan habere göre, ,vücudumuzun üçte ikisini oluşturan su, ağrı kesiciden dezenfektana, sakinleştiriciden sindirimi kolaylaştırmaya kadar birçok tedavi edici özelliğe sahip. Ayrıca, deri ve solunum yoluyla buharlaşarak vücut ısısının dengelenmesinde önemli rol oynayan su, eklemleri kayganlaştırıyor, içinde erittiği ihtiyaç maddelerini içinden geçebilecek hale getiriyor ve kan, lenfa ile ilgili hastalıklara karşı direnci arttırıyor. Lorna Linda Üniversitesi’nin araştırmalarına göre günde ortalama 5 bardak su içenlerin kalp krizi riski azalıyor. İngilterede’de depresif kişiler üzerinde yapılan araştırmaya göre günde 6-7 bardak su içenler depresyondan daha çabuk kurtuluyor.Ayrıca Sheffield Üniversitesi uzmanları da göğüs kanserine yakalanan %70’inin az su tükettiğini ifade ederek kanser riskini azaltmak için en az 4 bardak su içilmesi gerektiğini belirtti. Araştırmacılar ayrıca, yüksek tansiyonu önlemek için günde 10 bardak su içilmesini tavsiye ediyor.SU KAYNAKLARININ KİRLENME NEDENLERİtadır. su mükemmel ve gözde yüksek orandadır.


Bilim adamları, kullanılabilir su kaynaklarının dünyamızda giderek azaldığını söylüyorlar. Çünkü sular giderek kirleniyor. Her yıl yaklaşık 3.5 milyon ton petrol denizlere dökülüyor. Fabrikaların zararlı atıkları, lağım suları, plastikler gölleri ve ırmakları kirletiyor. Tarlalarda kullanılan kimyasal gübreler ve tarımsal ilaçlar da suyu kirletiyor.Petrol gibi suyu kirleten maddeler, denizlerdeki küçük canlıların ve deniz kuşlarının yaşamlarını tehlikeye sokar. Örneğin, kuşların tüyleri zarar görür. Bu nedenle kuş, vücudunu sıcak tutamaz ve uçamaz, soğuktan ya da açlıktan ölür.İçtiğimiz suyun her zaman temiz olmasını isteriz. Mikropsuz bir denizde yüzmek, kirlenmemiş bir göl kıyısında piknik yapmak isteriz. Bütün bunlar için suların kirlilikten korunması gerekiyor. Dünya ülkeleri, denizleri kirlilikten korumak için uluslar arası anlaşmalar yapıyorlar. Her ülke kendi su kaynaklarının korunması için projeler geliştiriyor.Denizler, göller ve diğer su kaynakları canlılar için besin, oksijen kaynağı ve yaşam ortamıdır. Ayrıca okyanusları keşfetmek ve derinlerde gezinmek için su kaynaklarını korumalıyız. Eğer sular kirlenirse denizlerdeki yeni yaşamları keşfetme şansımız olmayacak.Dünyadaki Su Krizleri

1.Dünyanın en kurak kıtası olan Avustralya’nın en önemli su kaynağı Murray-Darling nehri yükselen tuz seviyesinin tehdidi altında.

2.Dünyanın en fazla kullanılan su sistemi Zambezi Nehir yatağı sürekli sel ve şiddetli yağışlar yüzünden zarar görüyor.

3.Hindistan’daki kutsal Ganj Nehri aşırı nüfus yoğunluğu ve ekolojik dengesizlik nedeniyle kirlenmiş durumda.

4.Çin’deki Sarı Nehir, sanayi ve tarım sektöründeki aşırı kullanım nedeniyle kurumak üzere. Ayrıca kirlilik mevcut.

5.Nil Nehri, sulama ve enerji üretimi amaçlı aşırı kullanım nedeniyle giderek zayıflıyor.

6.Ortadoğu’daki su kaynaklarının giderek kirlenmesi de bölgedeki gerginliği arttırıyor.

7.Türkiye, Dicle ve Fırat üzerinde kurduğu barajlar nedeniyle Suriye ve Irak tarafından su kaynaklarını kurutmakla suçlanıyor.

8.Batı Afrika’da, Nijer ve Volta bağlı bir yaşam nüfus bu iki nehirdeki seviyelerin düşüşü ve kirlilik yüzünden tehtit altında.

9.Avrupa’daki kentlerin yarısından fazlası, yer altndaki su kaynaklarını ölçüsüz bir şekilde yağmalıyor.

10.Meksika’da yağmur sularıyla kanalizasyon sularının karışması nedeniyle su sıkıntısı çekiliyor.

11.ABD’deki tarım arazisinin beşte birini sulayan Ogalalla Oquifer Nehri aşırı pompalama nedeniyle giderek kuruyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
avril_lavigneci
AktifÜye
AktifÜye
avatar

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 493
Kadın
<b>Yaş</b> Yaş : 25
<b>Doğum tarihi</b> Doğum tarihi : 07/01/93
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 07/12/09
<b>Uyarı Seviyesi</b> Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok
<b>Takımım</b> Takımım : Beşiktaş

MesajKonu: Geri: Suyun CanLıLar İçin Önem~BiyoLoji-Fen ve Tek.   Ptsi 21 Ara. 2009, 19:36

bnde soru sorcaksın sandım sal canım süpersin:D
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Suyun CanLıLar İçin Önem~BiyoLoji-Fen ve Tek.
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Hepsi Fan Club™  :: Forum Dışı-
Buraya geçin: